سرویس پکیج

سرویس پکیج

یکی از نیازهایی که در خانه های امروزی وجود دارد، نیاز به سرویس پکیج شوفاژ دیواری میباشد. پکیج شوفاژ دیواری از پر کار ترین وسایل خانگی است که به علت موقعیت کاری خودنیاز به سرویس پیدا میکند. بسته به شرایط و مکانی که پکیج قرار دارد، مدت زمان سرویس دوره ای متفاوت میباشد. اما این مدت به طور معمول، یک بار در سال و قبل از شروع فصل سرما میباشد. سرویس کامل شامل چک کردن تمام قطعات، روغن کاری و رسوب زدایی آن ها میشود.

چرا پکیج دیواری نیاز به سرویس دارد؟

پکیج شوفاژ دیواری، بیش از آنچه فکر میکنید کار میکند. تمام قطعات این سیستم سعی میکنند درست لحظه ای که آب گرم را باز میکنید، به خوبی فعال شوند و در لحظه برای شما آب را گرم نمایند. همچنین تمام این قطعات در گرمای طاقت فرسا کار میکنند. و از آن جایی که گرمای زیاد، باعث خرابی قطعات خواهد شد؛ اگر قطعات پکیج را سرویس نکنیم حتما به زودی خراب و غیر قابل استفاده خواهند شد.

بنا بر این پکیج نیز مانند بسیاری از لوازم پر مصرف، نیاز به نگهداری دارد. گاهی ممکن است باد منبع انبساط خالی شود و گاهی ممکن است به علت وجود رسوب، نتواند آب را به خوبی بگرداند. همچنین صافی های زیر پکیج ( فیلتر پکیج) بعد از مدتی کار کردن میگیرد و باید تمییز شود. البته بعضی از کارهای پکیج را خودتان نیز میتوانید انجام دهید. بستگی به همت شما و دست به آچار بودنتان نیز دارد.

سرویس پکیج شامل چه چیز هایی میشود؟

دو نوع سرویس داریم. یکی سرویس دوره ای است که کار کمتری میبرد و هزینه آن نیز پایین تر است. این سرویس شامل تمیز کاری مشعل و یون و جرقه زن، روان سازی پمپ و تنظیم باد منبع انبساط پکیج میباشد. معمولا تعمیرکاران پکیج، سرویس قطعه دیگری را به سرویس دوره ای دستگاه اضافه نمیکنند مگر این که صلاح بدانند. مثلا اگر پکیج در بالکن باشد و دریچه هوای آن باز باشد، به احتمال فراوان خاک زیادی به فن پکیج وارد میشود. در نتیجه ممکن است تعمیرکار پکیج، به طور دوره ای فن پکیج را سرویس کند.

نوع دوم سرویس ، سرویس کامل میباشد که معمولا در شرایط نیاز انجام میشود. سرویس کامل شامل تمیز کردن مبدل اصلی، بررسی منبع انبساط، تمییز کردن مشعل، تمییز کردن الکترود جرقه زن و یون، تمییز کاری فن و روان سازی آن، بررسی پرشر سوئیچ دود، بررسی دودکش پکیج و تست دود و تمیز کاری و روانکاری پمپ میباشد. دقت کنید که اسید شویی همچنان در سرویس کامل وجود ندارد زیرا اسید شویی قسمتی از تعمیر میباشد نه سرویس.

هزینه سرویس چقدر است؟

با توجه به این که پکیج خود را از کدام شرکت تهیه کرده اید، قیمت سرویس  متفاوت خواهد بود. همچنین هزینه ایاب و ذهاب در هر شهر، جدا از هزینه های سرویس حساب میشود. قیمت سرویس پکیج بوتان در حالت سرویس کامل، در حال حاضر 155 تومان میباشد. همچنین هزینه سرویس پکیج ایران رادیاتور اگر به طور کامل انجام شود حدود 150 هزار تومان خواهد شد. البته هزینه رسوب زدایی پکیج به دلیل استفاده از اسید متغیر است و بسته به نوع اسید مصرف شده و مقدار آن نیز دارد. همچنین معمولا بعد از اسیدشویی تمام اورینگ ها و واشر ها تعویض خواهند شد که قیمت آن ها نیز به هزینه کل اضافه میشود. بنا بر این با جدول زیر برای تعمیر پکیج ایران رادیاتور و تعمیر پکیج بوتان روبرو هستیم:

نوع کار

قیمت

 قیمت سرویس پکیج بوتان

1550000 ریال

هزینه سرویس پکیج ایران رادیاتور

1500000 ریال

سرویس دوره ای پکیج چند وقت یک بار است؟

زمان سرویس دوره ای بستگی به شهر شما، محل قرار گرفتن پکیج، میزان استفاده از پکیج دارد. اما به طور معمول سرویس دوره ای در فصل پاییز، قبل از شروع سرما انجام میشود. از آنجایی که در زمستان فشار زیادی روی پکیج میباشد، قبل از سرد شدن هوا رسوب زدایی پکیج انجام شده و سرویس ها نیز صورت میپذیرد تا در طول زمستان قطعات پکیج خراب نشود. همچنین از آنجایی که معمولا سر سرویسکاران مجرب و با تجربه در طول زمستان بسیار شلوغ است، بهتر است سرویس را زودتر انجام دهید تا مجبور نشوید تعمیر پکیج خود را به یک تعمیرکار بی تجربه بسپارید.

روش سرویس:

به طور خلاصه موارد زیر را باید برای سرویس انجام دهید:

 1. پکیج را از برق بکشید و فشار آب داخل آن را به کمک شیر تخلیه یا شیر پر کن خالی کنید. اگر پکیج شما شیر تخلیه دارد، ورودی پکیج را ببندید و شیر تخلیه را باز کنید تا فشار آب مدار کم شود و عقربه مانومتر، مقدار 0 را نشان دهد. اگر پکیج شما شیر تخلیه ندارد ( مانند تمام پکیج های بوتان و ایران رادیاتور)، شیر ورودی را ببندید، شیر پر کن را باز کنید و یک شیر آب گرم داخل دستشویی، حمام یا ظرفشویی باز نمایید تا فشار به صفر برسد.
 2. فین های مبدل اصلی را با فرچه تمییز نمایید: به دلیل وجود گرد و غبار، مبدل اصلی کثیف میشود. این کثیفی راندمان پکیج را به شدت کم میکند و باعث میشود گرمای حاصل از شعله، توسط رادیاتور اصلی پکیج جذب نشود. راه حل، استفاده از فرچه یا حتی یک مسواک خراب است. برای این که گرد و غبار کنده شده از مبدل اصلی پکیج به مشعل آسیب نرساند، بهتر است هنگام تمیز کاری یک روزنامه روی محل تشکیل شعله بگذارید.
 3. باد منبع انبساط را چک کنید و اگر کم بود، آن را با تلمبه باد کنید. کافیست یک گیج فشار را به والف منبع انبساط وصل کنید تا متوجه شوید فشار چقدر است. فشار باد داخل منبع انبساط پکیج باید بین هفت دهم تا یک بار باشد.
 4. مشعل را با دستمال مرطوب تمییز کنید.
 5. الکترود یون و جرقه زن را با دستمال تمیز کنید و اگر جرقه زن خال زده است روی سر آن سمباده بکشید.
 6. فن را روغن کاری نمایید. همچنین اگر فن شما بیش از حد کثیف شده است، میتوانید از اسپری انژکتور ماشین برای تمیز کردن آن استفاده نمایید.
 7. تست دود انجام دهید: دودکش را باز کنید و یک روزنامه آتش بزنید. سپس روزنامه را خاموش کنید تا دود کند. دود را نزدیک لوله دودکش قرار دهید. اگر دودکش سالم و استاندارد باشد، دود به راحتی خارج میشود.
 8. پمپ را باز کرده و جرم آن را بگیریرد.

در متن آموزش سرویس پکیج ، به طور کامل یاد داده ایم که چگونه خودتان پکیج را سرویس کنید. اگر سوالی داشتید در پایین همین پست بنویسید تا از نمایندگی تعمیر پکیج ایران رادیاتور و نمایندگی تعمیر پکیج بوتان به شما کمک کنند.

از جمله مطالبی که به شما کمک میکند تا عیب پکیج خود را متوجه شوید و آن را تعمیر نمایید، مطلب عیب یابی و روش رفع عیب پکیج میباشد. میتوانید مقاله تعمیر پکیج ایران رادیاتور را نیز بخوانید، شاید پاسخ سوالات شما آنجا باشد.

اگر در شهر کرمان زندگی میکنید، سه پست نمایندگی تعمیر پکیج بوتان در کرمان ، نمایندگی پکیج ایساتیس در کرمان و نمایندگی تعمیر پکیج ایران رادیاتور در کرمان میتواند برای شما مفید باشد.

 

این پست دارای 2 نظر است

 1. سلام ضمن تشکر از مطالب بسیار مفیدتان اگه ممکن بفرمایید چر ا با توجه به تعمیرات وتعویض قطعات توسط نمایندگی، پکیج اینجانب یا اب گرم ان خوب می شود و پکیج از کار می افتد و یا پیکیج سالم کار می کند و اب گرم نداریم باسپاس

  1. سلام. اگر تمام قطعات چک شده اند، ممکن است برد الکترونیک پکیج شما مشکل داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو