چگونه پکیج را هواگیری کنیم ؟ اموزش هواگیری پکیج و رادیاتور

چگونه پکیج را هواگیری کنیم ؟ اموزش هواگیری پکیج و رادیاتور

پرسیدن سوال چگونه پکیج را هواگیری کنیم اساسا اشتباه است زیرا خود دستگاه پکیج چه بوتان باشد چه ایران رادیاتور یا یک پکیج خارجی, هوا نمیگیرد. سوال درست به جای هواگیری پکیج این است: چگونه رادیاتور ها را هواگیری کنیم. در مطلب زیر راجع به هواگیری پکیج و رادیاتور بیشتر میخوانید. دلیل این که خود پکیج هوا نمیگیرد، یکی اختلاف سطح با رایداتور ها است و دیگری وجود ایرونت (هوا گیر اتومات). با این حال اگر سوال ذهنی شما این است که چگونه پکیج را هواگیری نماییم یا چه کار کنیم رادیاتور ها هوا نگیرند مطلب زیر به شما کمک زیادی میکند.

 

تمام دستگاه های پکیج امروزی دارای شیر اتومات هواگیری یا همان ایرونت میباشند. این شیر روی کلگی پمپ سوار میشود و به طور خودکار هوایی که از رادیاتور کشیده میشود را از خود خارج میکند. در نتیجه خود دستگاه پکیج هوا نمیگیرد. پکیج هایی مانند ایران رادیاتور و بوتان، روی کلگی پمپ ایرونت دارند در حالی که پکیج بوش روی منبع انبساط هواگیر اتومات دارد. یک دلیل این که در پکیج بوش روی منبع انبساط هواگیر اتومات نصب شده است، بالاتر بودن منبع نسبط به پمپ دستگاه میباشد اما نگران نباشید، این مقدار اختلاف آنقدر ناچیز است که در محسبات هم فاکتور گرفته میشود. در نتیجه پکیج ایران رادیاتور و بوتان هم هوا نمیگیرند.

چرا پکیج نیاز به هواگیری اتومات دارد؟

اگر ایرونت یا هواگیر اتومات روی پکیج نصب نشود ممکن است هوای بیش از حد داخل کاسه پمپ جمع شود. این هوا هم عملکرد سیستم را مختل میکند هم میتواند موجب ترکیدن پکپ پکیج شود. در نتیجه مهندسین تاسیسات گرمایشی، از قطعه ای به نام ایرونت در سیستم های گرمایشی استفاده میکنند. به این ترتیب پمپ پکیج آسیب نمیبیند و مدار نیز از هوا خالی میشود.

اما با این حال برای این که رادیاتور ها هوا نگیرند حتما باید منبع انبساط پکیج به اندازه کافی فشار داشته باشد.

فشار باد منبع انبساط چه ربطی به هواگیری پکیج دارد؟

منبع انبساط پشت اب داخل مدار رادیاتور فشار وارد میکند, این فشار باعث میشود هوای داخل رادیاتور ها به داخل هیدرولیک چپ پکیج وارد شود و هوای داخل مدار از طریق ایرونت اتومات خارج شود. در نتیجه اگر پکیج به صورت اصولی نصب شده باشد و منبع انبساط پکیج به حد مناسب یعنی بین 0.7 تا 1 بار فشار داشته باشد , رادیاتور ها هوا نمیگیرند.

حالا متوجه یک مزیت پکیج نسبت به موتور خانه میشوید. اگر قسمتی از موتورخانه برای تعمیر باز شود، تمام رادیاتورها هوا میگیرند (خیلی زیاد هم هوا میگیرند، به اندازه کل وجودشان). چرا؟ چون سطح موتور خانه پایین تر از سطح رادیاتور ها است. اما از آن جایی که سطح پکیج بالاتر از مدار شوفاژ و رادیاتور میباشد، مدار رادیاتور ها در زمان تعمیر پکیج به هیچ عنوان هوا نمیگیرد.

پس چرا رادیاتور های خانه ما مرتب هوا میگیرند؟

دلیل هوا گرفتن رادیاتور دو مورد است:

  1. منبع انبساط پکیج باد ندارد یا خراب شده است: در این حالت، فشار مدار در حالت زمستانه مرتب بالا میزود و از پشت پکیج آب میریزد.
  2. تولید گاز هیدروژن داخل رادیاتور و پکیج: اگر موقع هواگیری رادیاتور ها بوی بد مانند بوی تخم مرغ گندیده میاید به این معنی است که مدار رادیاتور ها و پکیج دچار یک واکنش شیمیایی بین مس و الومینیوم شده اند. به نظر میرسد با گذشتن اب از روی مبدل مسی و سپس از روی رادیاتور های الومینیمی , گازی تولید میشود.

این گاز قابل اشتعال است و باعث افزایش فشار داخل کل مدار میشود. اگر شیر رفت و برگشت رادیاتور ها را ببندید و این گاز نتواند از داخل ایرونت پکیج خارج شود، احتمال ترکیدن رادیاتور ها وجود دارد. یکی از خطرات احتمالی پکیج، افزایش فشار داخل مدار به خاطر تولید همین گاز بد بو (بوی بد رادیاتور ها) میباشد.

برای رفع گاز بدبو داخل رادیاتور ها چه کار کنیم؟

در این مواقع باید حتما کل مدار رادیاتور ها را شست و شو دهید. بعد از شست و شوی مدار باید از طریق لوله رفت و یا از بالای حوله خشک کن یک لیتر مایع ضد رسوب ضد هوا به داخل مدار تزریق نمایید. دقت کنید که مایع ضد هوای رادیاتور هر سال نیاز به شارژ مجدد دارد اما با تزریق همین مایع به داخل مدار پکیج و رادیاتور, عمر پکیج را بیشتر میکنید.

چگونه بفهمیم رادیاتور هوا دارد؟

ساده ترین راه زیاد کردن دمای شوفاژ است. اگر قسمت های انتهایی رادیاتور سرد بماند و گرم نشود یعنی هوا گرفته است.

نحوه صحیح هواگیری رادیاتور منزل چگونه است؟

نحوه هواگیری رادیاتور ها خیلی آسان است. پکیج را خاموش نمایید و به سراغ رادیاتور ها بروید. قسمت انتهایی هر رادیاتور، محل هواگیری آن میباشد. با یک فازمتر پیچ این قسمت را کمی شل کنید تا مخلوط آب و هوا از رادیاتور خارج شود. کمی صبر کنید تا فقط آب از داخل رادیاتور خارج شود. در این قسمت باید به سراغ پکیج بروید و درجه بار (درجه عقربه ای فشار) را نگاه کنید. اگر درجه کمتر از 1 است، شیر پر کن را باز کنید تا درجه بار پکیج مجددا در محدوده مناسب یعنی بین 1 تا 1.5 بار قرار بگیرد.

تعمیر پکیج ایران رادیاتور و بوتان کرمان

امیدوارم جواب سوال های خود در رابطه با هواگیری مدار پکیج و رادیاتور را گرفته باشید. اگر سوال دیگری نیز دارید میتوانید در ادامه همین متن و در بخش نظرات، سوال خود را بیان نمایید. ما همواره خوشحال میشویم تا پاسخگوی سوالاتی در حوزه تعمیر پکیج و رادیاتور باشیم.

اگر در کرمان زندگی میکنید و پکیج ایران رادیاتور یا بوتان شما مشکل پیدا کرده است، با ما تماس بگیرید تا به شما تعمیرکار پکیج معرفی کنیم. همچنین میتوانید فرم سفارش آنلاین تعمیرکار پکیج در کرمان را پر کنید و منتظر سرویسکار پکیج باشید.

 

اگر به یادگیری تعمیر پکیج علاقه دارید به سایت کرمان خدمات نیز سری بزنید، مطالب آن جا هم ممکن است به دردتان بخورد!

نمایندگی ایران رادیاتور کرمان

برای مشورت با نمایندگی ایران رادیاتور در کرمان با شماره 09135824101 تماس بگیرید. کافیست مشکل پکیج خود را بیان نمایید تا تعمیرکار پکیج ایران رادیاتور برای شما اعزام شود. مطلب تعمیر پکیج ایران رادیاتور را نیز بخوانید، پر از چیزهای مفید برای شماست.

نمایندگی بوتان در کرمان تلاش میکند تا هر چه سریعتر مشکل پکیج بوتان شما را حل کند و نسبت به تعمیر پکیج بوتان شما اقدام نماید. برای مشورت با نمایندگی بوتان کرمان شماره 09135824101 را شماره گیری نمایید.

پاسخی بگذارید

بستن منو