خطای E81 پکیج ایران رادیاتور

خطای E81 پکیج ایران رادیاتور

یکی از بیشترین خطاهایی که ممکن است در هنگام تعمیر پکیج ایران رادیاتور به آن برخود کنید، ظاهر شدن خطای E81 روی صفحه نمایش پکیج است. معمولا هنگامی که این ارور نمایان میشود، عقربه فشار دستگاه خیلی سریع بالا و پایین شده و از پشت دستگاه آب می آید. این ها همگی نشان از جوش آوردن آب داخل رادیاتور اصلی پکیج است. همچنین در پکیج های آنالوگ ایران رادیاتور ، چراغ های 40 70 80 چشمک خواهند زد. اما چرا پکیج ایران رادیاتور خطای E81  میدهد؟

خطای E81 پکیج ایران رادیاتور به علت وجود رسوب داخل مبدل پکیج ( رادیاتور اصلی)

یکی از دلایلی ظاهر شدن این کد خطا در پکیج ایران رادیاتور، رسوب بستن داخل مبدل اصلی است. زمانی که آب با املاح فراوان ( آب با سختی بالا) وارد پکیج شود، بر اثر گرما، املاح آب جدا شده و لایه های رسوبی ایجاد مینمایند. بعد از چند سال کار کردن پکیج، این لایه های رسوبی مسیر آب را میبندند. در نتیجه زمانی که پکیج روشن میشود، آب داغ نمیتواند حرکت کند و جوش میاورد.

زمانی که آب گرم میشود، حجم آن افزایش پیدا میکند. به همین دلیل هنگام جوش آوردن، سوپاپ اطمینان پکیج ( شیر اطمینان یا شیر سه بار) فعال میشود از پشت پکیج آب میریزد. البته اگر شیر اطمینان سالم باشد، این آبریزش بعد از مدتی تمام خواهد شد.

 رفع خطای E81 پکیج ایران رادیاتور:

 اگر پکیج شما خطای E81 میدهد و مدت زمان زیادی است که رسوب زدایی نشده، باید آن را اسید شویی نمایید و البته دقت کنید اسید شویی پکیج کار آسانی نیست و ممکن است خطرات زیادی داشته باشد. پس بهتر است با نمایندگی تعمیر پکیج ایران رادیاتور تماس بگیرید و منتظر اعزام سرویسکار باشید. اما اگر خودتان فنی هستید، میتوانید مهره های مبدل اصلی را باز نموده و آن را بیرون بکشید. سپس با اسید دیسکلر، مبدل را شست و شو نمایید. دقت کنید که تمام اسید ها تا حدی مبدل را خراب میکنند و به اصطلاح، مبدل دچار خوردگی خواهد شد. پس اجازه ندهید دیسکلر بیشتر از 20 دقیقه داخل مبدل بماند.

برای این که پکیج دیگر رسوب نگیرد و خطای E81 ندهد میتوانید از رسوب گیر استفاده نمایید. رسوب گیرهای مغناطیسی، در ورودی پکیج نصب میشوند. این رسوب گیر ها، آب را یونیزه میکنند. نتیجه ی جدا کردن یون های آب این است که تمایل رسوب پذیری آب کم میشود و مدت زمان بسیار بیشتری طول میکشد تا پکیج مجددا رسوب بگیرد.

همچنین استفاده از سه راه صافی معمولی یا مگنت دار نیز کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد. از آن جایی که آب داخل رادیاتور ها مدت بسیاری ساکن میماند ( تقریبا تمام روزهای بهار و تابستان)، تمایل به رسوب پذیری نیز در آن ها زیاد میشود. رسوب داخل رادیاتور ها ممکن است توسط پمپ پکیج به داخل کشیده شود و باعث خرابی پکیج شود. در نتیجه خیلی خوب است اگر یک صافی برای پمپ پکیج تعبیه شود تا رسوبات داخل رادیاتور به پکیج وارد نشوند.

یک روش دیگر برای این که از سلامت پکیج خود مطمئن شوید این است که سالی یک بار آن را سرویس نمایید. بهتر است سرویس توسط نمایندگی تعمیر پکیج ایران رادیاتور انجام شود. سرویس پکیج اگر به صورت کامل صورت پذیرد، خرابی قطعات دستگاه بسیار کمتر خواهد شد.

خطای E81 پکیج ایران رادیاتور به علت خرابی پمپ پکیج

یکی دیگر از دلایل ظاهر شدن کد خطای E81 در پکیج ایران رادیاتور، دور نزدن آب به خاطر خرابی پمپ پکیج میباشد. پمپ پکیج قطعه ای است که وظیفه چرخاندن آب در مدار را به عهده دارد. در نتیجه اگر به هر علتی پمپ نتواند وظیفه خود را انجام دهد، آب داخل رادیاتور اصلی پکیج جوش میاورد و خطای E81 نمایان میشود.

ممکن است به علت کار نکردن طولانی مدت پکیج، روتور پمپ گیرپاژ کرده باشد. علت گیرپاژ شدن پمپ پکیج رسوب داخل آن است. بنابراین بهتر است پکیج همیشه به برق باشد تا پمپ آن حداقل یک بار در روز روشن شود و مانع از گیرپاژ شدن گردد.

برای رفع گیرپاژ پمپ کافیست پیچ پشت آن را باز کرده و با یک پیچ گوشتی دو سو، روتور داخلش را بچرخوانید. بعد از چند مرتبه بازی کردن با روتور، رفع گیرپاژ شده و به فعالیت عادی خود میپردازد. اما اگر پمپ مشکل پیدا کرده باشد و روتور آن خراب شده باشد، به سختی میچرخد و در بعضی مواقع اصلا نمیچرخد. در این حالت باید حتما پمپ پکیج را تعویض نمایید. به دلیل گران شدن پمپ پکیج ایران رادیاتور، بعضی از همکاران، روتور استوک پمپ ویلو را میفروشند.

البته اگر پمپ پکیج شما سوخته است و نیاز به تعویض دارد، بهتر است یک پمپ اصیل از نمایندگی تعمیر پکیج ایران رادیاتور شهر خود تهیه نمایید. قیمت پمپ ویلو در حال حاضر 900 هزار تومان میباشد.

خطای E81 پکیج ایران رادیاتور به علت رسوب داخل رادیاتور ها

اگر رادیاتور های خانه رسوب گرفته باشند، آب نمبتواند به خوبی داخل آن ها دور بزند. در نتیجه دمای آب داخل مبدل اصلی پکیج زیاد میشود و کد خطای E81 نمایان میشود. در چنین حالیت باید تمام رادیاتور ها را باز کنید و با فشار آب بشویید. همچنین میتوانید شلنگ ورودی آب به داخل پکیج را به شلنگ رفت رادیاتور ها وصل نموده و شلنگ برگشت رادیاتور ها را داخل چاه فاضلاب قرار دهید. به این ترتیب آب پرفشار وارد رادیاتور ها میشود و اگر رسوب داخل رادیاتوره ا بسیار زیاد نباشد، میتوانید امیدوار باشید که رادیاتور ها به خوبی تمیز شده اند.

ارور E81 پکیج ایران رادیاتور به علت بسته بودن شیر رفت و برگشت رادیاتور ها

یک دلیل دیگر برای این که آب دور نزند، بسته بودن شیر های رفت و برگشت رادیاتور ها است. چک کنید ببینید تمام رادیاتور ها شیر رفت و برگشتشان باز باشد و زیر پکیج نیز شیر ها باز باشند.

ارورE81 پکیج ایران رادیاتور به علت خرابی ترموستات حد ( بی متال 105 درجه)

در نهایت ممکن است آب به خوبی دور بزند و پکیج رسوب نداشته باشد اما باز هم ارور E81 نشان داده شود. در این زمان میتوان گفت که سنسور حد خراب شده است. سنسور یا ترموستات حد در پکیج قطعه ای است که اگر دمای آن بیشتر از 105 درجه شود، در حالت قطعا قرار میگیرد. اما ممکن است خودش نیز دچار مشکل شده و باعث بروز خطای E81 شود. در این صورت باید یک ترموستات حد اصلی از نمایندگی تعمیر پکیج ایران رادیاتور بخرید و آن را تعویض نمایید.

 

آموزش تعمیر پکیج

کرمان تاسیسات برای بالا بردن دانش فنی هموطنان عزیز، مقالات زیادی در خصوص تعمیر پکیج منتشر نموده است. از جمله این مقالات عبارتند از عیب یابی پکیج  و تعمیر پکیج ایران رادیاتور .

اگر در شهر کرمان زندگی میکنید، ممکن است نیاز به نمایندگی بوتان در کرمان و نمایندگی ایساتیس در کرمان نیز پیدا کنید. برای اعزام سرویسکار کافیست با شماره تلفن 09135824101 تماس حاصل فرمایید.

اگر سوالی در خصوص تعمیر پکیج ایران رادیاتور و خطای ارور E81 پکیج ایران رادیاتور دارید در بخش نظرات آن را عنوان نمایید.

این پست دارای 12 نظر است

 1. با سلام
  پکیج اخگر داریم که بعد از روشن شدن شعله دمای آب به صد میرسد و صدا میدهد ولی آبی از آن خارج نمیشه بعد کم کم دمای آب پایین میاد..ممنون از مطالب خوب و مفیدتون

  1. سلام. مبدل پکیج گرفتگی دارد و باید اسیدشویی شود.

 2. با عرض سلام کلید افزایش حرارت در پکیج به حالت هرز یا ازاد میچرخد
  ۱_ علت خلاص یا آزاد چرخیدن کلید دما چیست
  ۲_ طریقه تعویض کلید یا ولم حرارتی پکیج دیواری ۲۶ به چه صورت میباشد با تشکر وقدردانی از مدیریت و پرسنل پشتی بانی شرکت تولیدی ایران رادیاتور

  1. سلام. کلید شکسته است و باید تعویض گردد. باید کلید را با انبردست بکشید بیرون و کلید جدید را جایگزین نمایید.

 3. با عرض سلام پکیج ما L 24ff هست اولش اب گرم قطع شد الانم خطای e 81 میزنه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام. آب داخل مدار دور نمیزند. به این ترتیب مشکل ممکن است از رسوب، سوختن پمپ، یا بسته شدن مدار باشد.

 4. باسلام پکیج ایران رادیاتور ارور e81 داره گیج فشار اب زمان مصرف اب بالا پایین میره زیاد موتور هم سر صدا داره زمان بالا پایین اومدن گیج در حالت عادی, صدا نداره دما اب هم بالا پایین میشه از 60 یهو میره 80 بعد میاد 30

  1. سلام. آب دور نمیزند. به احتمال خیلی زیاد پمپ گیرپاژ شده است.

 5. سلام پکیچ ما بوتان هست که فقط زمستون ها ارور e81 میده و تابستون به درستی کار میکنه تعمیر کارم اوردیم یه کم دستکاری کرد سر در‌نیاورد
  این ارور را چند ساعت یه بار و بیشترم شب میده و بعد اب گرم به کل قطع میشه رادیات ها سرد میشن دلیلش چی میتونه باشه

  1. سلام. ممکنه خود قطعه بی متال حد خراب شده باشه یا از برد. باید چند تا قطعه رو امتحان کنی تا بفهمی دقیق از کجاست

 6. سلام استاد گرامی
  مواقعی که میخواهیم روتور پمپ را چک کنیم که می‌چرخد یا نه و یا کلا پمپ را هواگیری کنم در بعضی پکیج ها هنگام باز کردن پیچ جلوی پمپ مقدار کمی آب خارج میشود و براحتی کار روی روتور انجام میشود ولی گاهی با باز کردن پیچ جلوی پمپ کل آب سیستم با فشار از آنجا خارج میشود و اجازه ادامه کار را نمیدهد لطفا راهنمایی نمایید با تشکر

  1. سلام به خیلی چیز ها بستگی داره مثل نوع پمپ، سالم بودن واشر، مقدار فشار داخل مدار. برای هواگیری کافیه نیم دور شل کنی. برای رفع گیرپاژ میتونی فشار مدار رو کم کنی و این کار رو انجام بدی

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو